Увечері 31 липня на кордоні Сербії та Косово пролунала сирена, було чути звуки пострілів. Усе це стало наслідком чергового дипломатичного загострення між Белградом та Приштиною.
Більше новин читайте в нашому Telegram
Про це інформує Главком, пишуть “Львівські новини”.
Конфлікт між Сербією та Косово може перерости у нову війну на Балканському півострові.
Сербія не визнає незалежності Косова й відповідно не визнає її офіційних документів. Тому влада частково визнаної країни в червні 2022 року оголосили про такий же крок. Відповідно до ухваленого Приштиною рішення, з 1 серпня на території Косова не діятимуть сербські документи та автомобільні знаки.
Таке рішення викликало критику з боку Белграда та звинувачення в бік Приштини. 30 липня глава МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що Косово нібито готує «справжнє пекло« протягом наступних днів.
Уже наступного дня представник правлячої Сербської прогресивної партії Володимир Джуканович в дусі російської пропаганди заявив про «денацифікацію« Косова. Ця заява розбурхала мережу.
Увечері 31 липня на кордоні Сербії та Косово пролунали сирени та було чути постріли. Звуки сирен лунали у сербському місті Новий Пазар.
Водночас у місті Митровіца в Косово на вулиці вийшли серби, які проживають на території країни. Їх у відсотковому співвідношенні в складі населення не так вже й багато, однак у прикордонних з Сербією районах в деяких провінціях вони становлять більшість. Причиною для протесту стало рішення про невизнання сербських документів та автомобільних знаків.
Армія Сербії приведена у бойову готовність – там стягують війська до кордону.
Сербія звинувачує Косово у підготовці операції
Президент Сербії Александар Вучич прокоментував загострення ситуації на кордоні та звинуватив Косово у підготовці «військової операції«, яку нібито можуть почати опівночі 1 серпня. За його словами, підрозділи косівсько-албанської поліції нібито ввечері 31 липня почали рух до прикордонних переходів Ярине і Брняк.
Крім того, Вучич звинуватив Косово, що нібито те хоче скористатися ситуацією у світі та «виставити себе жертвою«.
У Міноборони Сербії заявили, що їх армія «поки не заходила« на територію Косово і не порушувала кордонів. У відомстві розповіли, що Пріштіна нібито навмисно поширює інформацію про зіткнення між сербською армією і косовською поліцією через соцмережі та інтернет-сайти.
Прем’єр Косова звинуватив президента Сербії у створенні кризи у регіоні
Підрозділи поліції Косово в північних районах потрапили під обстріли. Обійшлося без постраждалих.
«Поліція Косово підтверджує інформацію про те, що в деяких місцях були чутні постріли, причому частина пострілів була спрямована по поліцейських підрозділах, але, на щастя, обійшлося без постраждалих», – йдеться в заяві.
Прем’єр-міністр Косово Курті підтвердив, що внаслідок злочинної поведінки на кордоні зі сторони Сербії було зроблено кілька пострілів у повітря.
Курті також звинуватив президента Сербії Олександра Вучича у створенні кризи у регіоні.
«Наступні години, дні та тижні можуть бути складними та проблематичними. Ми стикаємося з добре знайомим нам сербським націонал-шовінізмом. Ми будемо працювати день і ніч, і разом нам вдається підтримувати закон і порядок», – заявив Курті.
Він також зазначив, що головними винуватцями заворушень є президент Сербії Олександр Вучич і директор Офісу з Косово і Метохії Петар Петкович.
Місія НАТО готова вступитися за Косово
Міжнародні сили безпеки в Косово (KFOR) заявили, що готові втрутитися в ситуацію, якщо стабільність в Косово опиниться під загрозою.
«НАТО продовжує підтримувати нормалізацію відносин між Пріштіною і Белградом з посередництвом ЄС і закликає всі сторони продовжувати переговорний процес», – йдеться в заяві.
У KFOR також заявили, що в разі необхідності будуть вжиті заходи для збереження спокійної і безпечної обстановки в Косово на всі часи відповідно до мандату ООН.
В офіційному пресрелізі KFOR говориться, що загальна безпекова ситуація в північних муніципалітетах Косово залишається напруженою, сторони закликають до діалогу і мирного відновлення стабільності в регіоні.
Конфлікт може бути вичерпано
Уряд Косова відкладе на місяць, до 1 вересня, рішення про перереєстрацію документів і автомобільних номерних знаків Сербії. Але для цього етнічні серби, які протестують на півночі Косова, мають розібрати барикади до кінця доби. Про це повідомляє державна телерадіокомпанія Сербії.
Повідомляється, що з проханням про перенесення термінів введення нових вимог до влади Косово звернувся посол США Джеффрі Ховеньер на зустрічі з президентом Вйосою Османі і прем’єр-міністром Альбіном Курті.
У повідомленні уряду сказано, що відстрочка набуде чинності тільки в тому випадку, якщо барикади на півночі Косово будуть прибрані вже вдень 1 серпня.
Читачам також цікаво:
-
На Львівщині висадили Парк Героїв (ФОТО)
-
П’яний комендант з пістолетом під час комендантської години?
-
Фейки і проросійські наративи у соцмережах: як з цим під час війни борються на Львівщині
Коментарі