Щороку українці відзначають 22 січня. У цей день 1919 року проголосили Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.
Як передають “Львівські новини”, День соборності відзначали з 1999 року. У 2011 році воно було скасоване й натомість встановлено День соборності і свободи України. У 2014 році президентським указом свято відновили як День соборності України, пише “Уніан”.
Цього дня також згадують іншу історичну подію – прийняття IV Універсалу Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки. Це трапилось 22 січня 1918 року.
Історія свята
22 січня 1919 року на Софійській площі у Києві проголосили Акт злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу.
“Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка”, – йшлося в універсалі.
Перше святкування Соборності відбулося 1939 року у Хусті, який був столицею Карпатської України – чехословацької автономії.
Головною традицією у День соборності є утворення “живого ланцюга” єднання. Вперше така масова акція відбулася 22 січня 1990 року – у 71-ту річницю Акта злуки. Тоді понад мільйон людей, узявшись за руки, утворили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала яскравим проявом єдності, прагнення українського народу до свободи.
Коментарі