Від початку повномасштабної війни чимало українців почали самостійно виготовляти дрони, оскільки вже сьогодні вони змінюють хід подій на полі бою. Брати зі Львова Дмитро Мацко та Юрій Ожирко, які почали самотужки виготовляти бойові «пташки», розповіли «Львівським новинам», як збирають БпЛА для війська, скільки коштує виготовити один безпілотник та як долучитись до допомоги нашим бійцям.
За освітою Юрій – програміст і має ліцензію пілота, а Дмитро – музикант й працює у автомобільній сфері. Хлопці – засновники волонтерської спілки «Army Drone Aid». На початку 2024 року Юрій зробив свій перший дрон, замовивши запчастини в Китаї. БпЛА відправили на тестування військовим, які оцінили роботу волонтера та сказали, що потрібно іще.
«Відповідно я почав йому (ред. – Юрію) допомагати, тому що мені це теж подобається. Я влився в цю атмосферу, тепер ми вдвох виготовляємо дрони. Також нам допомагають друзі, коли є великий наплив роботи», – поділився Дмитро.
Також він розповів, що деталі для дронів купують на іноземних сайтах, утім часто зіштовхуються з неабиякими проблемами, оскільки на замовлення однією людиною можуть бути запроваджені експортні обмеження на вже готові БпЛА та їхні елементи. Утім, стараються залучити до замовлень рідних, знайомих та небайдужих, аби усі необхідні компоненти якнайшвидше доставили в Україну.
Кожен безпілотник перед відправкою військовим обов’язково проходить тестування: літають з різним навантаженням, щоб упевнитись, що дрон у руках досвідченого пілота виконає бойове завдання. За найменшої потреби «пташок» відсилають на доопрацювання.
«Ми створили такий собі конвеєр, де кожен виконує певну опцію: я збираю мотори і рами для того, щоб підготувати до укладання електроніки та пропайки, Юрій вже пропаює, монтує камеру і прошиває. Окрім цього наш колега Мар’ян допомагає з акумуляторами», – зазначив Дмитро.
До слова, собівартість одного 10-дюймового FPV з акумулятором – близько 340-350 доларів. З лютого 2024 року львівським волонтерам вдалось відправити українським захисникам вже 170 дронів.
Відгуки та подяки від оборонців найбільше мотивують львівських волонтерів.
Для того, аби зібрати більше бойових «пташок» брати організовують лоти, розіграші, беруть участь у різних музичних проєктах.
Наразі волонтерська спілка розігрує ексклюзивну гітару за донат, кошти з якої, скерують на закупівлю запчастин для FPV. Ціль збору – 120 тисяч гривень.
Музичний інструмент з підписами культових українських гітаристів може отримати кожен, хто задонатить більш, ніж 200 гривень. Серед музикантів, які залишили автограф на гітарі – лідери гурту «Скай», «Мері», гітаристи «Другої Ріки», «Скрябіна», гурту «Карна», «Тол», «Мертвого півня» та інші.
«Музиканти радо підтримували такі ідеї. Вони з радістю запрошували нас на студію, пропонували чай, каву та ставили автограф», – поділився Дмитро.
Для того, аби стати учасником розіграшу, перейдіть за посиланням на банку та підтримайте українських захисників донатом і вже скоро ви зможете стати щасливим власником ексклюзивної гітари.
Номер картки: 4441111129241604
Варто зазначити, що кожен донатор має змогу дати FPV-дрону ту назву, яку захоче й залізна «пташка», маючи своє ім’я, потрапить у руки досвідчених пілотів. Дмитро та Юрій оприлюднюють відео- та фотозвіти військових у соцмережах, аби люди були певні, що дрони нищать російських окупантів.
Львівські волонтери й надалі продовжують активно підтримувати українських оборонців відповідно до їхніх потреб і запитів та звертаються з проханням до небайдужих долучатись до допомоги армії.
Збір коштів на дрони брати зі Львова проводять через соцмережі. Детальніше за посиланнями:
Дмитро: dmytromatsko
Юрій: yuralife
Telegram-канал: Army Drone Aid
Коментарі