Найважливішою складовою у навчанні пілотів БпЛА є ретельна підготовка бійців перед виїздом на лінію бойового зіткнення. У практиці інструкторів НГУ 2-гої Галицької бригади немає випадків, коли військовослужбовець без відповідних навиків і досвіду виїжджає на лінію зіткнення. Детальніше про це розповів Андрій Ковч, офіцер із бойової підготовки НГУ.
Чому такій великій кількості українців цікавий напрямок БпЛА?
БпЛА – інструмент ураження ворожої сили, про який ми як українці можемо подбати самостійно. Тобто, наприклад, наша артилерія веде військові дії, використовуючи снаряди з-за кордону. А от виготовлення БпЛА, навчання пілотів і застосування цієї зброї повністю у наших руках. Таким чином, цей напрямок максимально ефективний попри свою невисоку ціну.
Як стати найвправнішим оператором БпЛА? Чи має роль попередній досвід?
Найважливіша риса майбутнього оператора БпЛА – це вмотивованість. Використання БпЛА здійснюється за допомогою окулярів, тож у людини має бути добре розвинений вестибулярний апарат. Якщо людина має задатки як у геймерів, то їй легше навчитися. Але насправді навчитися може будь-хто. У наших підрозділах, безпосередньо на лінії бойового зіткнення, є також люди старшого віку. Найстаршому – практично 60 років, і він літає не гірше, ніж молодші пілоти.
Є чимало приватних навчальних центрів. Чи приходять до вас люди, що вже вміють працювати з безпілотниками?
До нас дуже часто приходять такі люди. Але як правило, ці школи навчають літати на мультироторному дроні, більш відомому як Mavic або Autel. Тому перш ніж підписувати з нами контракт, люди можуть відчути, чи БпЛА – це їхнє. Людину без курсів, однак з мотивацією, ми відправляємо на базові курси, а потім продовжуємо навчати на більш складних типах дронів. Та найважливішим і ключовим навиком є стресостійкість. Бо тренування в умовах, наближених до бойових дій, значно складніше від цивільного навчання.
Пілот БпЛА має бути універсальним чи спеціалізуватися на одному напрямку?
Пілот мультироторного дрона не зможе літати на крилі, тому враховуються його навички і рівень. Ми формуємо екіпажі так, щоб у кожного військовослужбовця була своя роль. Вони можуть підстраховувати одне одного, але в бойових умовах вони виконують чітко свої завдання. Використовують ті навики, які краще опанували.
Техніка постійно прогресує, тож як пілотам вдосконалюватися, щоб бути в тонусі?
Особливістю більшості підрозділів Національної гвардії є те, що ми постійно у ротації. Ми перебуваємо на лінії зіткнення певний час, після чого повертаємося на відпочинок. Але справжній бойовий пілот має бути постійно в русі. Коли він повертається, то у нього є практичні заняття, навчання практичних навичок. Більше того, ми постійно надаємо рекомендації українським виробникам дронів, розуміючи ті чи інші особливості, які зараз є на фронті. Адже ситуація дуже динамічна, тим більше у напрямку БпЛА.
Чи є такий закордонний досвід, на який варто звернути увагу у напрямку БпЛА?
Жоден військовослужбовець з країн наших союзників не має таких знань і навичок в контролі над малим небом, якими володіють українські пілоти та інструктори. Досвід, який маємо ми, максимально передовий. Тож представники збройних сил країн наших союзників переймають його у нас.
Що Ви порадите людям, які шукають для себе місце у війську?
Сьогодні багато хто в роздумах, йти до війська чи ще почекати на повістку. Але найгірше – бути доправленим до ТЦК через операцію “бусик”. «Рецепт» від цього простий – залітайте в нашу “Залізну Зграю” або приходьте до рекрутингових центрів, до цивільних шкіл. Вчіться та ставайте пілотами БпЛА самотужки. Головне – беріть пульт в руки, вдягайте окуляри, опановуйте мале небо і наближайте нашу спільну перемогу. Сильні ми лише разом, у Зграї.
Коментарі