Прем’єр-міністр Денис Шмигаль обіцяє вже в нинішньому, 2021 році, запустити накопичувальне пенсійне забезпечення. На цьому ж наполягає і Міністерство соціальної політики, та й голова профільного комітету Верховної Ради, нардепка від “Слуги народу” Галина Третьякова неодноразово виступала за таку реформу.
Інформує Obozrevatel
Можливо, після майже 15 років обіцянок, які роздавали українцям політики й чиновники, трансформувати пенсійну систему вдасться “слугам”. Але чи не зруйнує це наявну пенсійну систему, яка й без того перебуває в дефіциті, – питання відкрите.
Якщо нічого не змінити, українці через 15 років залишаться зовсім без пенсій.
Замість того, щоб рятувати наявну солідарну систему (працівники сплачують внески на виплати для пенсіонерів), політик запропонував впровадити нову – накопичувальну. Тоді частину зарплати будуть віддавати не на чужі пенсії, а відкладати на власні, використовуючи персональний рахунок у спеціальному фонді.
За виплати в 400 грн на місяць розмір “другої” пенсії може бути близько тих же 400 грн, розповідає старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. Щоб отримувати пенсію 20 років, в ідеалі відкладати потрібно удвічі довше. Тоді можна було б розраховувати на виплату в розмірі 800 грн. “Про гідну пенсію взагалі не йдеться”, – каже Ткаченко.
Є кілька варіантів, кого зобов’яжуть відкладати (і хто в майбутньому зможе отримати пенсію):
- всі, хто не досяг віку 35 років;
- всі, хто не досяг віку 50 років.
Як розрахувала Національна комісія з цінних паперів, якщо щомісяця відкладати з зарплати 7%, то на пенсії можна буде отримати виплату розміром 10,2% від останньої зарплати. Якщо збирати 10% – виплата досягне 14,6%. Щоб пенсійні заощадження не “з’їла” інфляція, їх потрібно інвестувати. І зараз вкладати гроші в Україні можна тільки в держоблігації (фактично давати в борг державі).
Наприклад, якби з кожної зарплати розміром у 20 тис. грн потрібно було віддавати соціальний внесок не 22%, а 29%, то на заслуженому відпочинку можна отримати (за наявності 35 років стажу):
близько 7 тис. грн основної пенсії;
близько 2 тис. грн другої пенсії.
Коментарі