13:02
18.03.2021

“Ті, хто світили історію”: відбулась виставка львівських фотомитців (ФОТО)

На виставці можна побачити фотографії Митрополита Андрея Шептицького

Вчора, 17 березня, у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття фотовиставки “Ті, хто світлили історію”, що є спільним проєктом із Львівським фотомузеєм. 

Про це повідомляють “Фотографії Старого Львова”, пишуть “Львівські новини”.

 На виставці представлено понад 50 світлин, видатних українських фотомайстрів минулого століття Юліана Дороша та Ярослава Коваля, оцифрованих Романом Метельським із скляних та плівкових негативів, частина яких належить до колекції Львівського фотомузею. Родзинкою виставки стало представлення меморіальних речей світливців. 

джерело: Фотографії Старого Львова

На відкриття Музей зібрав  під своїм дахом поціновувачів фотографії зі всього Рівного: світливців, музейників, небайдужу громадськість міста. Із вступним словом до присутніх звернувся директор Рівненського краєзнавчого музею Олександр Булига, а про майстрів-світливців розповів директор Львівського фотомузею Роман Метельский. Оскільки і Юліан Дорош, і Ярослав Коваль свого часу були пластунами та активно долучалися до діяльності національної скаутської організації України, то  важливим акцентом заходу стало слово голови Окружної пластової старшини Рівненської округи Оксани Скляр. 

джерело: Фотографії Старого Львова

На виставці можна побачити фотографії Митрополита Андрея Шептицького, його брата Блаженного Священомученика Климентія Шептицького, генерала Тарнавського та його доньку, а також Кедрову Палату у Підлютому – літню резиденцію митрополита роботи Ярослава Коваля. З творчої спадщини Юліана Дороша на виставці представлені світлини різноманітних куточків Львова та етнографічні фотографії. Окрім того, під час відкриття відбувся показ останнього фільму-нарису Юліана Дороша про майстрів Гуцульщини  “Біля джерел народної творчості”. 

джерело: Фотографії Старого Львова

Юліан Дорош –  є автором першого в Галичині україномовного підручника із фотосправи і його справедливо називають зачинателем професійного національного кіно на західноукраїнських землях. Загалом творчий доробок Ю. Дороша становить понад 12 тисяч унікальних кадрів, що відображають народне мистецтво Галичини, мають науково-пізнавальне і виховне значення, є загальнонаціональним надбанням. Його фотографії публікувалися в працях з археології, етнографії, народного мистецтва. У Львові іменем фотомитця названа вулиця. 

Ярослав Коваль – неординарна постать українського фотоаматорського руху Галичини. Його шлях до фотомистецтва розпочався у десятирічному віці, коли хлопчина обміняв карабін, знайдений його старшим братом на околиці села у період Першої світової війни, на фотоапарат.  З того часу своє вміння світливець вдосконалював впродовж усього життя та став особистим фотографом Його Ексцеленції. Із тих часів збереглося близько двадцяти рідкісних світлин із Митрополитом Андреєм Шептицьким.. Фотомитця справедливо називали “ковалем галицької фотографії”, а світлини – справжніми реліквіями, адже вони “простягають промені у вічність”.

 

Читачам також цікаво:

Коментарі