16 березня у Самбірському міськрайонному суді відбулося останнє судове засідання у справі стосовно охоронця, який виштовхував знімальну групу “ПЕРШОГО ЗАХІДНОГО” з супермаркету мережі “АТБ” у Самборі. Суд визнав його винним.
Про це пишуть “Львівські новини”.
У квітні 2020-го року журналіст ТРК “Перший Західний” Орест Дрималовський та оператор ТРК “Перший Західний” Юрій Маковецький отримали редакційне завдання: відзняти матеріал про дотримання карантинних умов у м. Самборі, де на той час впровадили обмеження червоної зони.
Однією з локацій, де знімальна група вирішила перевірити дотримання цих умов, був супермаркет “АТБ”. Нагадаємо, супермаркет є громадським місцем, а відтак, згідно зі статтею 58-ою Закону України “Про телебачення та радіомовлення” журналіст має право безперешкодно виконувати там свою професійну діяльність.
Втім перед входом до супермаркету знімальну групу намагався зупинити Андрій Бондаренко, охоронець цього закладу. Він не пропускав їх до магазину, а коли журналіст та оператор все-таки спробували зайти, відштовхнув журналіста. Через цей інцидент журналіст не встиг вчасно підготувати матеріал, а, отже, не виконав редакційне завдання.
Журналісти та редакція телеканалу вирішили подати заяву до поліції.
“Незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими він користується у зв’язку із своєю професійною діяльністю, незаконна відмова у доступі журналіста до інформації, незаконна заборона висвітлення окремих тем, показу окремих осіб, критики суб’єкта владних повноважень, а так само будь-яке інше умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності – карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років”, – йдеться у статті 171-шій Кримінального Кодексу України.
Протягом 2020-го року журналіст та оператор ТРК “Перший Західний”, дотримуючись усіх процесуальних нюансів, брали участь у слідчому експерименті, були на допитах, брали участь у досудовому та судових засіданнях.
16 березня 2021-го року суд встановив, що Андрій Бондаренко перешкоджав журналісту та оператору здійснювати законну професійну діяльність та обмежив одержання ними інформації. Відтак, суд визнав Андрія Бондаренка винним та призначив йому покарання у вигляді штрафу у розмірі 850 гривень.
За даними Генпрокуратури, у 2019-тому році винесли 10 обвинувальних вироків зі 190-та порушених кримінальних проваджень за статтею 171-шою Кримінального Кодексу України.
Відтак, обвинувальний вирок у цій справі може стати прикладом для інших журналістів, чиї права порушили – як правильно організувати захист своїх прав, юридично грамотно оформити документи та довести справу до логічного завершення.
Коментарі