Цукор, який рекордно подорожчав, більше рости в ціні не буде, а за прогнозами експертів, до червня навіть подешевшає.
Про це повідомляє lmn.in.ua, пишуть “Львівські новини”.
Директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко повідомив, що падіння вартості цукру може скласти 25% від нинішнього рівня – до цін на нього в Європі.
Зазначається, що на стрімке подорожчання товару уряд звернув увагу ще в 2020 році. Способом протидії явищу в результаті було вибрано надання виробникам білого цукру квот на безмитне ввезення іноземного тростинного цукру-сирцю – більш дешевої, щодо бурякової, сировини, яку Україна зазвичай практично не імпортує.
З лютого Мінекономіки почало розподіл квот між підприємствами. Згіно з ними всього в країну повинні завезти максимум 260 тис. т цукру-сирцю, але наразі відомство видало ліцензії на ввезення 120 тис. т. З них можна виробити близько 115 тис. т готового продукту.
Перші поставки сировини очікуються в травні.
На думку Дорошенка, до бажаних результатів дії влади не приведуть.
“У цукроварінні, як і в будь-якій галузі в Україні, ринок контролюють кілька компаній. Тому вони отримали на себе квоти щодо імпорту цукру-сирцю, або, навіть якщо завозили його інші компанії, переробкою теж могли займатися ці ж самі заводи”– зазначив директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.
Ще одна пропозиція, висунута з метою зниження цін, складалося у відкритті внутрішнього ринку для готової іноземної продукції. Наразі безмитно ввозити цукор з ЄС можна тільки в рамках квоти в 40 тис. т – з початку року підприємства майже повністю використали її, поставивши в Україну 37 тис. т цукру.
Дорошенко вважає, що зняття мита може знизити вартість цукру в Україні до європейського рівня – тобто, здешевити продукт на 25%. При цьому він упевнений, що якщо знімати мито, то повертати її не буде сенсу, так як вона “застаріла”.
До слова, зараз ціни на цукор коливаються від 24 до 30 грн за кілограм.
Коментарі